U nedjelju 14. lipnja 2026., s. M. Danijela Dinjar, zamjenica provincijalne poglavarice, i s. M. Emanuela Barinja, III. savjetnica i tajnica Provincije, posjetile su Župu Uznesenja Blažene Djevice Marije i Marijino svetište Molve kako bi obavijestile vjernike o ukidanju naše zajednice. Na župnoj sv. misi u 11 sati s. M. Danijela pročitala je vjernicima dopis o ukidanju naše zajednice koji donosimo u cijelosti:
Poštovani o. Zdravko, župniče Župe Molve,
o. Mateo, župni vikare,
draga braća i sestre!
Danas zahvaljujemo za punih osamdeset i pet i nepunih osamdeset i šest godina, djelovanja Sestara milosrdnica u Župi Molve i za sve milosti primljene tijekom tih godina.
Čast nam je bila utrošiti svoje snage u služenje ovoj Župi. Sestre su u ovom podravskom mjestu od rujna 1940. do danas, u svojoj kući „Domu svetog Josipa“ otvorile dječji vrtić tzv. „Malu školu“, koji je nažalost brzo zatvoren zbog komunističkog režima. Prostor vrtića postao je „Stanica Crvenog križa“ gdje su djelovale naše sestre bolničarke. Od 1946. godine brinule su o svetištu Majke Božje, odnosno crkvi Župe Uznesenja Blažene Djevice Marije, djelovale kao sakristanke, orguljašice i voditeljice crkvenog mješovitog i dječjeg zbora. Nisu zaboravljale ni bolesnike. Od 1949. godine vodile su i kućanstvo u Župnom stanu.
Zahvalne smo dragom Bogu za blagotvorno djelovanje, a Gospodin nas je blagoslovio i sestrama iz ove Župe, koje su se presadile u našu Družbu – njih dvanaest: s. Heriberta Kerečin, s. Nimfa Petrović, s. Zdenka i s. M. Kazimira Petrović, poznata glazbenica s. Tarzicija Fosić, s. Veleja Cenkovčan i s. M. Vincencija Popec. Naš naraštaj ovih se prvih sestara i ne sjeća, ali među nama su: s. Kristina Cenkovčan, s. M. Laura Tuba, s. M. Vjenceslava Kosanović, s. Doroteja Hontić i s. M. Zrinka Lončar. Ni ove posljednje sestre nisu pošteđene zdravstvenih teškoća. Zahvalne smo na njima, a za potrebe Crkve potrebne su nam još mnoge.
Budući da sestre koje su do zadnjih trenutaka ostale ovdje s Vama ne možemo zamijeniti novim snagama, na sjednici Provincijalnoga vijeća, održanoj 24. siječnja 2026. godine, zaključeno je da se zbog gore navedenih razloga započne proces ukidanja zajednice Sestara milosrdnica u Molvama, na što je Vrhovna poglavarica sa svojim Vijećem pozitivno odgovorila.
Dužne smo Vam danas zahvaliti i preporučiti se u Vaše molitve. Zahvaljujemo Vama, o. Zdravko, župnom vikaru fra Mateu kao i svima vama, dragi vjernici, za suradnju i sve što su sestre primile u Župi Molve! Molimo oprost za sve što je po ljudskoj slabosti učinjeno manje dobro! Ljudske snage malakšu, ali vjerujemo da su i one dar potpunog predanja Svevišnjemu.
Molimo Gospodina da nagradi sve vaše žrtve i dobra djela učinjena sestrama kroz sve ove godine, a Majka Božja Molvarska neka vas štiti svojim moćnim zagovorom! Hvala za sve i preporučamo se u vaše molitve!
Nakon sv. mise s. Alma Ceković i s. M. Valentina Klarić, pozdravile su oce konventualce i sve župljane te zahvalile za dobrotu koju su kroz više desetljeća nesebično u ovoj Župi dobivale, u ime Župe primile su cvijeće i prigodne darove.